Zdravotnické dozory / asistence

 

Nově nabízíme tzv. zdravotnické dozory / asistence pro sportovní, kulturní a společenské akce nebo tzv. zotavovací pobyty.

U akcí s vyšším počtem lidí nebo při akcích rizikových je přítomnost zdravotníka zákonnou povinností, u jiných akcí je zajištění zdravotníka dobrovolné, pomáhá však předcházet potížím.

Cílem zajištění zdravotnického dohledu je dohled nad dodržováním zásad prevence vzniku úrazů, dále odvrácení hrozby akutního ohrožení života, ošetření poranění, odebrání anamnézy a případné zajištění transportu cestou zdravotnické záchranné služby do zdravotnického zařízení u indikovaných stavů.

Z Vaší strany není třeba nic zařizovat - stačí nás pouze kontaktovat s místem konání sportovní / společenské akce, typem aktivity, která by měla na této akci probíhat a plánovaný počet účastníků. 

Na základě Vaší informace vyhodnotíme rizika a sestavíme zdravotnické vybavení vhodné pro konkrétní akci.

Akce s VELKÝM počtem účastníků x  Akce s MENŠÍM počtem účastníků

Rozsah zdravotnického dozoru na sportovních a kulturních akcích není stanoven právními předpisy, které by nařizovali rozsah a druh zdravotnického dozoru. 

Pořadatel akce by měl tedy všechna rizika zodpovědně zvážit a dle toho zajistit odpovídající zdravotnický dohled. Pomoci by mohl Metodický návod MZ ČSR 1988, který má sice svůj věk a nemusí být zcela aktuální, ale organizátorovi akce pomůže se lépe zorientovat a uvědomit si možná rizika na své akci:

Dělení rizikovosti sportů

Nízká: turistika, atletika, badminton, plavání, moderní gymnastika, volejbal, nohejbal, odbíjená, stolní tenis, golf, kuželky, lukostřelba a další.

Střední: cyklistika, judo, fotbal, lední hokej, orientační běh, skoky do vody, házená, jachting, kanoistika, šerm, vzpírání, triatlon, softbal a další.

Vysoká: lyžování, horolezectví, box, jezdectví, boby-skeleton, rugby, letectví, motorismus a další.

  • 6-8 bodů: laická první pomoc
  • 9-12 bodů: zdravotnický pracovník a vyčleněné vozidlo k odvozu zraněného
  • nad 12 bodů: přítomnost sanitky a lékaře


Z občanského zákoníku § 2900 ovšem pro pořadatele akce vyplývá povinnost
"počínat si při svém konání tak, aby nedošlo k nedůvodné újmě na svobodě, životě, zdraví nebo na vlastnictví jiného", tedy chránit zdraví a život účastníků a zajistit zdravotnický dozor. 

I tehdy, pokud je zdravotnický dozor zajištěn jen osobou, která absolvovala kurz první pomoci, je nutné, aby tento člověk měl k dispozici základní zdravotnický materiál a aby byl schopný vykonat nutné činnosti, které popisuje metodika České společnosti tělovýchovného lékařství.

Zajistit akci s velkým počtem účastníků pouze laickými poskytovateli první pomoci by tedy bylo minimálně nezodpovědné.  

MZČR doporučuje využití metodiky České lékařské společnosti J. E. Purkyně, která v roce 2014 vydala přehled možností zdravotního zajištění akce podle počtu účastníků a rizikovosti. K dispozici na vyžádání.

Při výběru zdravotnického dozoru doporučujeme organizátorům zvážit potencionální rizika na plánované akci. Není dle našeho mínění vhodné, aby zdravotnický dozor v oblasti motorismu, bojových sportů nebo třeba jezdectví zajišťoval pouze proškolený laik. 

Zdravotník by měl být řádně označen a vždy na přiděleném místě. 

Pokud chce být označen funkcí jako například "lékař" nebo "záchranář", měl by mít na tuto funkci řádné vzdělání, protože se od něj bude očekávat jistá úroveň péče a samozřejmostí je mít k dispozici odpovídající zdravotnické vybavení.


KURZ PRVNÍ POMOCI - VP | © 2024 
Vytvořeno službou Webnode Cookies
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky